Позитивна дисциплина – Тинејџери и видео игре

Позитивна дисциплина као приступ васпитању деце у први план истичући значај животних вештина које у основи имају међусобно поштовање и подстицај развоју деце и одраслих. Принципи Позитивне дисциплине јесу принципи на дуге стазе, они нам говоре како да прихватањем дечје природе на прави начин успоставимо квалитетан однос са дететом, однос лишен спољашњих мотиватора – награда и казни.

Позитивна дисциплина помаже одраслима у проналажењу мере између две крајности – строгоће и попустљивости. Препуна је принципа и конкретних техника уз помоћ којих свако од нас у односу са дететом може да постане благ и одлучан у исто време.

Приступ Позитивне дисциплине заступа веровање да је циљ сваког понашања постизање тога да некоме припадамо и значимо у оквиру друштвеног окружења. Дете које осећа да припада, да је уважено и способно адекватно ће се и понашати.

ШТА НИЈЕ ПОЗИТИВНА ДИСЦИПЛИНА?

• Позитивна дисциплина није претерано попустљиво васпитање деце.
  • Позитивна дисциплина није то да детету дозволите да ради све што пожели.
  • Позитивна дициплина се не састоји у томе да нема правила, ограничења или очекивања.
  • Позитивна дисциплина нису краткорочне реакције или алтернативне методе физичком кажњавању.

ШТА ЈЕСТЕ ПОЗИТИВНА ДИСЦИПЛИНА?

• Позитивна дисциплина јесу дугорочна решења која развијају самодисциплину код деце.
  • Позитивна дисциплина јесте јасно саопштавање ваших очекивања, правила и ограничења.
  • Позитивна дисциплина јесте то да са дететом изградите однос који ће бити пун узајмног поштовања.
  • Позитивна дисциплина јесте то да дете подучите вештинама које ће трајати цео живот.
  • Позитивна дисциплина подразумева повећање способности и самопоуздања детета како би самостално могло решити проблематичне ситуације.
  • Позитивна дисциплина подразумева да дете научите пристојности, ненасиљу, емпатији, самопоштовању, људским правима и поштовању према другима.

Преузето са сајта: http://dijanaradojkovic.rs/