Вести

Сајам образовања и медијске писмености у нашој школи

Сајам образовања и медијске писмености у нашој школи

У циљу развијања међусобне сарадње ученика, развоју њихове одговорности, комуникативних вештина, емпатије и толеранције у нашој школи је у периоду од 25. до 26.4.2024. године реализован Сајам образовања-Медијска писменост. Током реализације предвиђених активности ученици су унапређивали компетенције за развој критичког мишљења, одговорности и учили да формирају уверења и ставове пратећи различите врсте медија.

Реализацијом овог сајма покушали смо да ученицима дочарамо чињеницу да медијска писменост није само вештина да се на рационалан начин човек снађе у шуми информација и препозна ону која је истинита, потпуна и непристрасна, већ да медији могу и да проузрокују различите емоције, као што су: мржња, љутња, срећа, разочарење... Могу да утичу на наше просуђивање. Зато, поред критичког поимања медијских садржаја треба да радимо и на сопственом упознавању и усавршавању.

У оквиру сајма реализоване су следеће активности:

„Моји први кораци у свету медија и медијске писмености“ – наставница Јелена Стефановић

„Препознај и обуздај!“ – наставнице Јелена Стефановић и Ана Крчмаревић

„Безбедно на интернету“ – учитељица Биљана Антонијевић Савић

„Развој телевизора и телевизије“ – наставница Весна Анђелковић

„Хало бака и дека“ – учитељице Снежана Милошевић и Маријана Фришчић

„Зависност од екрана“ – педагог Данијела Младеновић

„Утицај медија на формирање мишљења и ставова“ – наставница Јелена Милосављевић

„Информације некад и сад“  - активност са полазницима ФООО – Јелена Вукићевић, Ана Крчмаревић, Јелена Милосављевић.

„Примена дигитализације у науци“ – наставница Снежана Јовановић

Посебно се захваљујемо гостима сајма:

  • Дејану Димитријевићу, који је за ученике наше школе одржао изузетно занимљиво и инспиративно предавање;
  • Јелени Ђоковић која је одржала радионицу о различитим занимањима у медијима.

Гост сајма била је и колегиница Снежана Илић, наставник технике и технологије у ОШ „Мирко Јовановић“.

Oкружно такмичење у Малим олимпијским играмa

Oкружно такмичење у Малим олимпијским играмa

У организацији Савеза за школски спорт Крагујевац, реализовано је окружно такмичење у Малим олимпијским играма за ученике (1-3. разреда) основних школа, у среду, 24.04.2024. године у Хали „Језеро“, са почетком у 11:00 часова. Ученици наше школе узели су учешће у свим категоријама. 1. место и пласман на међуокружно такмичење освојиле су девојчице трећег разреда. Задовољство је видети мале олимпијце који се са посебном енергијом труде да буду победници. Учешће на такмичењу узели су ученици из 5 крагујевачких основних школа, а осмеси и радост деце говоре да смо на правом путу када је у питању реализација овог програма.

http://spanac.edu.rs/wp-content/uploads/2024/04/0-02-05-36d3f4de44410807f9ca54a4b35d63f4b74eefe7e7d2be1d6f35d866ff2a6d04_211f485e798.mp4

Велики успех на републичком такмичењу у програмирању мБот робота

Велики успех на републичком такмичењу у програмирању мБот робота

🤖 🏆 Ученици осмог разреда, Вук Петровић, Лука Ракић, Матеја Павловић и Огњен Марковић, 20. априла 2024. су на Републичком такмичењу у управљању и програмирању мБот робота освојили друго место. Овај такмичарски фестивал под називом "Знањем за будућност" одржан је у Београду и окупио је 79 екипа које су се такмичиле у три категорије. Честитамо нашим осмацима на великом труду и још већем успеху. 🤖 👏👏👏 Kомпактан, али сложен. Садржи 38 саставних делова који се могу сложити за 10 минута, а јединствено обојени РЈ25 прикључци за жице обезбеђују да се више времена посвети програмирању и креативности. Графичко програмирање „Превуците и испустите“ рачунарско – графички софтвер мБлоцк развијен на основу Scratch 2.0. омогућује деци да брзо науче програмирање, да контролишу робота и реализују све више функција које мБот има. мБот се може програмирати као робот који прати линије, баца лоптице и гура предмете, избегава зидове и још пуно тога. Са „повуци и испусти“ рачунарско-графичким софтвером заснованом на Scratch 2.0. ширењем свога портфолиа са Ардуино наставцима, можете се пребацити са графичког на језичко кодирање у Ардуино моду. Шта је мБот? МБот је едукативно средство за учење кодирања/програмирања, електронике и роботике. Рад са мБот роботом инспирисан је Scratch 2.0, програмом који се може повезати са мБот уређајем користећи Bluetooth или 2.4GHz wireless модул. МБот је једноставан за састављање и пружа неограничене могућности да деца добију знања из СТЕМ области (природне и математичке науке, технологија и инжењерство). Макеблоцк се удружио с Ардуином – водећом опен-соурце хардверском платформом у едукативној и мејкер заједници. Као резултат њихове сарадње настао је мБот – едукативни роботички сет, којем Ардуино представља срце програма. Циљ ове сарадње је да се тзв. СТЕМ образовање подигне на виши ниво. МБот – едукативни роботички сет је компактно решење за почетнике у програмирању, електроници и роботици.

Обележавање Националног дана сећања на жртве Холокауста

Обележавање Националног дана сећања на жртве Холокауста

Наша школа обележила је у понедељак, 22. априла Национални дан сећања на жртве Холокауста, страдале Србе, Роме и Јевреје у Другом светском рату. Ученици наше школе са наставницама Славицом Весовић Васовић и Јеленом Стефановић присуствовали су предавању Предрага Вукашиновића “Холокауст и страдање - култура сећања”. Након предавања ученици су погледали изложбу “Јевреји у Крагујевцу - живот и Холокауст”, чији су аутори Бојана и Предраг Вукашиновић.

Meђународни фестивал дечије поезије

Meђународни фестивал дечије поезије

Ученица наше школе, Петра Дрманац 3/2 , заслужила је поштовање и дивљење на Међународном фестивалу дечије поезије одржаном 19. 4. у Бањалуци. Добила је специјалну награду " Кључар Дјечијег царства". Њена страст и таленат за писање су довели до тога да буде међу 73 финалиста од преко 4000 радова пристиглих из свих држава бивше Југославије. Изненађујуће је што је њена песма "Љубав" коју је написала на самом почетку свог путовања у свету поезије, успела да се пробије до финала. Њен успех треба да буде инспирација свим нашим ученицима да верују у своје способности и да наставе да истражују своју креативност. Овај фестивал је прилика да се подстакне љубав према поезији и креативном изражавању код наше деце. Ученици који су присуствовали фестивалу могли су да виде како њихови вршњаци деле своје мисли и емоције кроз стихове, што би требало да их подстакне да и сами истраже своје таленте и да се охрабре да пишу. Петра је пример како се труд и рад исплате, али и како се ученици могу развијати и напредовати кроз уметнички израз. Надамо се да ће њен пример мотивисати децу да се упусте у свет поезије и да открију снагу својих речи. Петра и њена учитељица Снежана Милошевић су не само представљали нашу школу у Бањалуци, већ су и успоставили важне контакте и пријатељства са другим песницима из различитих земаља. Њихово присуство на фестивалу није само било о похвали њиховог талента, већ и прилика да се размењују идеје, искуства и инспирација са другим креативним умовима. Ово искуство додатно наглашава важност умрежавања и сарадње у свету уметности, те позива све ученике да се отворе за нова искуства и да граде мостове са другима кроз своје стваралаштво.

“Слушај ме срцем”

“Слушај ме срцем”

"Научила сам више о емоционалној интелигенцији и развила нешто што раније нисам могла; 

Чула сам оно што сам јако желела да чујем;

 Помогло ми је да будем боља и видим праву себе; 

Боље сам се осећала после радионица; 

Ове радионице су ме много смириле и значиле су ми..." 

Ово су само неки од коментара ученика, полазника едукативних радионица Слушај ме срцем које је осмислила и реализовала педагог школе, Данијела Младеновић. Коментари су добијени гугл упитником на задњој, 14. радионици, одржаној               10. априла 2024. год.

Радионице су започете средином новембра 2023. и настале су као препозната потреба да се ученицима пружи подршка у јачању менталног и духовног здравља. Одржавале су се једном недељно, уз мање прекиде у континуитету. Обрађивали су се основни појмови везани за емоције (емоционална интелигенција, значење и врста емоција, веза потреба- мисли - емоција - понашања, обрађивале су се основне/ базичне емоције, грешке у мишљењу које воде у нездраве емоције и деструктивна понашања, анксиозност, комуникација и асертивна комуникација...). Радионицама су присуствовали заинтересовани ученици шестог, седмог и осмог разреда.
Након евалуационог гугл упитника где је проверена оствареност исхода присутним ученицима додељени су " сертификати" за стечена основна знања о емоцијама и емоционалној писмености.

Позитивна дисциплина – Тинејџери и видео игре

Позитивна дисциплина – Тинејџери и видео игре

Позитивна дисциплина као приступ васпитању деце у први план истичући значај животних вештина које у основи имају међусобно поштовање и подстицај развоју деце и одраслих. Принципи Позитивне дисциплине јесу принципи на дуге стазе, они нам говоре како да прихватањем дечје природе на прави начин успоставимо квалитетан однос са дететом, однос лишен спољашњих мотиватора – награда и казни. Позитивна дисциплина помаже одраслима у проналажењу мере између две крајности – строгоће и попустљивости. Препуна је принципа и конкретних техника уз помоћ којих свако од нас у односу са дететом може да постане благ и одлучан у исто време. Приступ Позитивне дисциплине заступа веровање да је циљ сваког понашања постизање тога да некоме припадамо и значимо у оквиру друштвеног окружења. Дете које осећа да припада, да је уважено и способно адекватно ће се и понашати.  ШТА НИЈЕ ПОЗИТИВНА ДИСЦИПЛИНА?

  • Позитивна дисциплина није претерано попустљиво васпитање деце.
  • Позитивна дисциплина није то да детету дозволите да ради све што пожели.
  • Позитивна дициплина се не састоји у томе да нема правила, ограничења или очекивања.
  • Позитивна дисциплина нису краткорочне реакције или алтернативне методе физичком кажњавању.
ШТА ЈЕСТЕ ПОЗИТИВНА ДИСЦИПЛИНА?
  • Позитивна дисциплина јесу дугорочна решења која развијају самодисциплину код деце.
  • Позитивна дисциплина јесте јасно саопштавање ваших очекивања, правила и ограничења.
  • Позитивна дисциплина јесте то да са дететом изградите однос који ће бити пун узајмног поштовања.
  • Позитивна дисциплина јесте то да дете подучите вештинама које ће трајати цео живот.
  • Позитивна дисциплина подразумева повећање способности и самопоуздања детета како би самостално могло решити проблематичне ситуације.
  • Позитивна дисциплина подразумева да дете научите пристојности, ненасиљу, емпатији, самопоштовању, људским правима и поштовању према другима.
Преузето са сајта: http://dijanaradojkovic.rs/
viber_image_2024-04-09_16-14-59-986
viber_image_2024-04-09_16-15-02-683
viber_image_2024-04-09_16-15-04-851
viber_image_2024-04-09_16-15-07-483
viber_image_2024-04-09_16-15-09-640
viber_image_2024-04-09_16-15-11-957
Previous Next

У сусрет међународном дану Рома

У сусрет међународном дану Рома

Координатор Тима Пројекта "Квалитетно образовање за све" Јелена Стефановић и чланови Тима Снежана Милошевић и Јелена Вукићевић заједно са полазницима ФООО присуствовали су отварању изложбе "Познати Роми света" која је одржана 5. априла.  Изложба је представљена у сарадњи са локалном заједницом у просторијама Народне библиотеке "Вук Караџић (одељење у Старој радничкој колонији). Организатори су Образовно културна заједнница "Романипен" и "Кућа ромске културе" из Београда. На изложби су представљене оригиналне фотографије Рома које су старе више од једног века, речници из различитих земаља као и портрети познатих Ромкиња. Изложбу је отворио проф. др Драгољуб Ацковић, док је након отварања изложбе одржана и панел дискусија "Културна баштина Рома Србије".  Поводом Међународног дана Рома, које се сваке године одржава 8. априла, присуствовавали смо Свечаној академији у Књажевско - српском театру. Свечаности су присуствовлали министри у Влади Републике Србије, градоначелник Крагујевца Никола Дашић, представници академске заједнице, националних и градских институција, као и припадници ромске заједнице. Присутнима су се обратили Божидар Николић - извршни директор "Романипен-а" испред организатора, др Гордана Дамњановић - помоћница градоначелника за здравствену и социјанлну заштиту, људска и мањинска права, Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић, министарка за бригу о породици и демографију проф.др. Дарија Кисић и министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов. Завртимо точак културе и квалитетног образовања за све! У сусрет Међународном дану Рома на часовима ФООО разговарало се о историјату обележавања дана, химни и застави Рома. Полазнице ФООО су у улози наставница одржале час ромског језика, самостално припремиле и преводиле реченице и изразе на српски и енглески језик. 

Час ФООО
Час ФООО
Час ФООО
Час ФООО

Успех наших ученика на окружном такмичењу из српског језика и општинској смотри рецитатора

Успех наших ученика на окружном такмичењу из српског језика и општинској смотри рецитатора

На данашњем окружном такмичењу из српског језика наша ученица Николина Огњановић 8/2 освојила је 3. место (16/20 поена). Честитамо и желимо јој пуно успеха у даљем раду.
Честитамо и ученицима 5. разреда који су учествовали и показали ангажовање и знање - Николини Ковачевић 5/1, Сергеју Бејићу 5/1 и Немањи Љубисављевићу 5/2.
Ментор: Јелена Стефановић

 

Честитамо и ученици Магдалени Смиљковић 8/2 на изузетном наступу на општинској смотри рецитатора “Песниче народа мог”. 

Магдалена се представила песмом Алексе Шантића “Остајте овдје”.

http://spanac.edu.rs/wp-content/uploads/2024/04/Recital-Ostajte-ovdje.mp4